Noc 16: Praca u podstaw – Teatr


mauretania2

Dwanaście dni na Saharze, a końca nie widać…

Z czym kojarzy się Mauretania? Z Al-Kaidą, pustynią i zamachami na turystów i pytaniem gdzie to w ogóle leży. Nic specjalnie zachęcającego do odwiedzin tego miejsca. Nudny, smutny kraj, w którym niepodzielnie króluje Allah. Jakaś kultura? Wędrowny teatr? Komu by to przyszło do głowy? A jednak…

Chingitti – dawny ośrodek kultury, wydaje się być idelnym miejscem na tego typu oddolne, społeczne inicjatywy. Tu kilka lat temu powstał teatr misyjny (misja godna uwagi i pochwały, w przeciwieństwie do chociażby misyjności polskiej telewizji publicznej). Nic górnolotnego, nic wydumanego, czy nazbyt pompatycznego. Praca u podstaw, taki nasz pozytywizm. Z założenia słuszne, ale wszystko co piękne i szlachetne bywa niestety utopijne. Walka z wiatrakami, walczyć jednak warto.

mauretania1

Ocean wolnego czasu

Abdou, młody człowiek w moim wieku, postanowił zrobić coś dobrego dla lokalnej, nomadycznej społeczności, coś wyjątkowego na skalę swojego kraju. Trzy razy w roku rusza w kilkunastodniową trasę po okolicznych osadach wraz ze swoimi przyjaciółki. Cały projekt sponsorowany jest przez państwo. Jak to z urzędnikami bywa nic nie jest proste i nie załatwia się tak o. Jemu się powiodło. Odrzucił pracę w narodowej telewizji, by robić swoje i trzyma się tego po dziś dzień. Narodziła się mauretańska gwiazda.

Cel jest prosty, inny być nie może: Dbaj o higienę, myj ręce, byś póżniej nie narzekał na problemy żołądkowe. Cały przekaz odbywa się poprzez przedstawienie, zabawne scenki obyczajowe. Taki troche kabaret – uczymy bawiąc. Do tego dochodzi muzyka. Rodzaj show, na który ludzie z niecierpliwością czekają. Na pustyni za dużo rozrywki nie doświadczysz. Ktoś mieszka zbyt dalego? Oni po niego przyjadą! Edukacja sięga też nieco wyższych szczebli. Nie zaśmiecaj pustyni plastikowymi butelkami, bo turyści przestaną przyjeżdzać, wybiorą inny kraj. Turysta to taki sam człowiek jak my, naciąganie go nie jest więc w najlepszym tonie, a i spotkać brata w wierze można i jak się poczujesz, kiedy go oszukasz?. To nie chodzące bankomaty, a żywe istoty. Weż to pod uwagę następnym razem!

31

Łyknij trochę kultury

Siłaczka Żeromskiego. Wędrowne nauczanie w XXI wieku. Popularne, wesołe, ale potrzeba czasu by przyniosło rezultaty, o ile wogóle ten projekt jest wykonalny. Pustynia wciąż jest zaśmiecana, turyści naciągani… Starszego pokolenia nie zmienisz, nadzieja w nowym…

 Ludzi z pasją nigdy za wiele. Powodzenia z całego serca Abdou!!!

Reklamy

1 komentarz do “Noc 16: Praca u podstaw – Teatr

  1. Podziwiam takich ludzi, co maja pasje i ja realizuja.
    A z czym mi kojarzy sie (w pierwszej chwli) Mauretania? Znowu bedzie odniesienie do filmu – „Robin Hood, ksiaze złodziei” z Kevinem Costnerem. Robin przywiodl do Anglii z wypraw krzyzowych takiego jednego Maura. I to byla moja ulubiona postac z filmu (a ogladalam go ze 20 razy…). Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s