Noc 18: Ręka Fatimy


SAM_7055

Sidi Ifni jest już bezpiecznie i nie musi się lękać ZŁEGO OKA

Fatima – ukochana córka Muhammada i małżonaka Alego, ostatniego ze ”sprawiedliwych” kalifów. Matka Hasana i Husajna, wielkich męczenników w tradycji szyickiej. Postać otoczona wielkim kultem. Mnie bedzie tu bardziej interesował inny aspekt jej kultu, mianowicie ludowy. Ręka Fatimy-talizman i symbol walki ze złem tego świata, który możesz kupić na każdym niemal straganie arabskim czy szerzej muzułmańskim.

reka fatimy 5

w Kambodży dżinny także się pojawiają…

Księga tysiąca i jednej nocy” – folklor w najpięknejszej postacji, pełen magii i cudów. Inny świat, choć czasem bardzo zbieżny do tego współczesnego, bo z niego przecież czerpiący. Wiara w magię, moc talizmanów wciąż jest obecna i ma się całkiem dobrze. Wątek  mocno obecny we współczesnej literaturze, a wywodzący się ze starych jeszcze przedmuzułmańskich wierzeń (Księga to nie tylko Islam, ale głównie nad nim się skupimy). Wiary której nie udało się wymazać, choć próbowano. Tak jak nasze chrześcijaństwo ludowe ma się dobrze, podobnie jest i z Islamem. Prorok nie był w stanie go całkowicie wymazać. Pogodzić się z tym jakoś musiał. W Koranie na dowód tego znajdziemy jedną surę (rozdział) w całości poświęconą demonom-dżinnom…

reka fatimy 4

Marokańskie też bezpiecznie czuć się nie mogą…

SIŁA ZŁEGO OKA-Piękne dzieci;

Allach obdarzył go córką i synem. I nazwał on córkę Kaukab as-Sabach dla jej wielkiego powabu i piękności. A syna nazwał Kamar az-Zaman z powodu jego urody. Skoro ujrzał, jaką Allach dał jego dzieciom urodę, piękność, blask i doskonałość kształtów, bał się, by ich nie zauroczyło czyjeś spojrzenie, by nie wyrządziły im krzywdy języki zawistników, podstępy i chytrość rozpustników i ukrywał ich przed ludźmi w pewnej komnacie przez czternaście lat. Nikt ich nie widział prócz rodziców i niewolnicy usługującej im.

„(…)Ale dlaczego, matko moja, zamknęliście mnie w podziemiu i trzymaliście mnie tam uwięzionego?” Odrzekła: „Synu, umieściliśmy cię tam tylko dlatego, że baliśmy się ludzkich oczu. Złe spojrzenie bowiem istnieje naprawdę i większość ludzi, którzy już są w grobie, dostała się tam wskutek złego spojrzenia!”

reka fatimy 2

W Mauretanii Allah jest wszechobecny, jakby bezpieczniej.

I przed czymś takim jakoś trzeba się bronić, tylko jak?! Złe oko znalazło się w doktrynie Islamu, a Koran potwierdza jego realność. Kahla to czarny kamień zawieszany na szyi dziecka. Amulety także wykonywano z części ciała zwierząt, najpopularniejszą były zęby lub ich krew menstruacyjna.

Pięknym zawsze jest trudniej w życiu.

Reklamy

2 komentarze do “Noc 18: Ręka Fatimy

  1. A ja kupiłam sobie w Japonii talizman przynoszący powodzenie w dziedzinie uniwersyteckich działań naukowych 😛 Na razie chyba działa!
    Rękę Fatimy też bym przygarnęła – na wszelki wypadek 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s