Noc 27: Matka Boska z Nazaretu


bra4

dzielnica portowa

Brazylia to kraj Jezusów, z tym w Rio na piedestale. Nie bylo by jednak Mesjasza bez jego matki. Najsłynniejsza Matka „Brazylijska” Boska znajduje się w stolicy Para. Maryja z Nazaretu patronka regionu Para, główne uroczystości ku jej czci odbywają się co roku w Belem.


Trzy wieki temu pewien farmer Jose Placido de Souza podczas polowania, gdzieś między kamieniami w lesie zauważył figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Zawiesił figurkę w sporządzonym przez siebie ołtarzu. Ludzie dowiedziawszy się o tym, zaczeli licznie gromadzić się przed obliczem Maryji. Tworzyło się miejsce kultu. W niejasnych okolicznościach figurka zniknęła. Wróciłą na brzeg, tak gdzie ją odnaleziono. Zbudowano tam coś w rodzaju kościoła, a znalazca się tam przeprowadził i strzegł Świętej Panienki. Szybko rozeszła się wieść o dokonujących się licznychcudach. Kapliczka się rozpadała, ale za każdym razem wznoszono nowe. Siedem dekad pózniej biskup oddał Belem pod opiekę Matki Bożej z Nazaretu. Figurka została wysłana do renowacji, do Portugalii. 90 lat po odnalezieniu figurki przez Jose Placido de Souza ustalone zostało święto Cirio de Nazare, które połączone zostało z procesją. Rok pózniej Zgromadzenie Ustawodawcze stanu Para proklamowało Nossa Senhora de Nazaro patronką prowincji i Królową Amazonii.

bra11

zanim Cię zabiją- zjedz śniananie

Procjesja w tym roku odbędzie się po raz 222, rok temu uczestniczyło w niej ponad 2 miliony ludzi. Trasa liczy około 4 kilometry, rozpoczyna się w okolicach 5 nad ranem, kończy w południe. Długi dzień przed pielgrzymami zciągającymi z całej Brazylii. Najciekawszą rzeczą w tym całym procederze jest długi sznur przyczepiony do tronu, na którym umieszczony jest posąg. Sznur, czyli pewien łącznik z samą figurą. Zaszczyt i pewnego rodzaju wyróżnienie spotyka tych, którym dane bedzie ciągnąc ów sznur. Nie mówimy tu o kilku czy kilkunastu osobach, a o tysiącach. Ponad kilka tysięcy ludzki ciągnie go podczas procesji. W połowie XIX wieku z powodów ulewnych deszczy sznur został przywiązany do powozu, by jakoś korowód mógł się przemieszczać…Stał się oficjalnym elementem procesji.

br4

2 late

Piękna procesja, szkoda tylko, że tego samego dnia w tym „Świętym” mieście zginie kilka-kilkanaście ludzi. To są dopiero prawdziwe cuda. Takie jest Para. Takie jest Belem. Taka jest właśnie Brazylia, kraina cudów.

Reklamy

1 komentarz do “Noc 27: Matka Boska z Nazaretu

  1. Właśnie dlatego, że zginie tyle ludzi, potrzebujemy tych cudów, Matki Boskiej innej na każde wezwanie, procesji i figur. Ot, tacy jesteśmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s