Noc 92: Wandalowie


3

Nowy Jork, Londyn, Madryt, Paryż, Bruksela… i tak można wymieniać i wymieniać  inne, mniej nośnie nazwy miast i miejsowiści i zastanawiać się, które z wielkich miast będzie następne, które jest już na celowniku?  Synonimy kultury Zachodu, rozkwitu, wielkich wartości, dziedzictwa narodowego. Synonimy „światłości” niszczone przez dzikość, chaos, przemoc, popędy i chęc niszczenia, czy jakby tego inaczej nie nazwać. „Natura” niszcząca kulturę.

SERBIA-HUNGARY-EU-MIGRANTS

Migrants walk down a railroad towards Hungary near the northern Serbian town of Horgos on August 27, 2015. As Hungary scrambles to ramp up defences on its border with Serbia, refugees continued to surge into the country in record numbers, police figures confirmed. AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC

Hellada, kraina filozowów, sztuki i kultury wyższej. Idea i wartości same się jednak nie obronią, przyjdą Rzymianie w zbrojach, z miechami i podporządkują sobie to wszysto poprzez siłę ludzkich mięśni. Część przejmą i zaadoptują, część odrzucą, coś jeszcze dostosują do swoich warunków i upodobań. Brutalni, ale jeszcze jakoś oświeceni, kultywujący spóściznę Greków. Potem przyjdą Germanie, Wandalowie. Zdobędą Rzym i zaczną wszystko niszczyć, palić, dewastować dla samego faktu, bez refleksji i jakiegoś głębszego celu. Niszczenie i nie zastępowanie niczym swoim. Pozostaje pustka.

2

Teleportujemy się do czasów współczesnych i widzimy bomby, zamachowców, terror, chaos. Niszczenie ładu i zastanawianie się, gdzie i kiedy wybuchnie kolejna bomba. Oglądasz mecz otwarcia Euro 2016 i przez głowę przechodzą Cię myśli, że zaraz może coś pierdolnąć.  Paranoja. Dwa dni później dowiadujesz się o śmierci funkconariusza policji pod Paryżem. Wracasz wieczorem z pracy tramwajem i widzisz jak wyświetlają się informacje na monitorze o tym jak zachowywać się podczas zamachu terrorystycznego, co robić, jaki powinien być twój kolejny krok. Wychodzisz i słyszysz z głośników jak Paweł Kukiz wzywa do referentum w sprawie uchodźców. Zbiera głosy i jakoś nie ma zamiaru zostać dobrym Samarytaninem i pomagać potrzebującym.

Oni rozwalają, niszczą, a Unia Europejska dywaguje, zastanawia się, mówi o humanizmie i miłosierdziu. Prawica chce ich rozwalić karabinem maszynowym. Lewica cały czas mówi o ideach, człowieczeństwie i gówno z tego wychodzi, może jednak warto ich porozstrzelać i zbombardować?

1

Wandalowie stworzyli swoje państwo. Panowali i dzierżyli władzę. Niszczyli i nie budowali niczego w zamian. Bez fundamentów jednak długo przetrwać się nie da. Ostatecznie upadli, ale co udało im się zniszczyć to ich. Więc Oni pewnie też przeminą, pytanie jak dużo uda im się odebrać nam człowieczeństwa i nastawiać przeciw sobie samym.

Prawicowi chcą walczyć i zabijajać powoli swoje człowieczeństwo. Lewicowi myślą ideami i narażają społeczeństwo na kolejne zagrożenia, bo niczego nie rozwiązują. Zamachowcy kiedyś przeminą, ale pewnie ktoś ich wysadzi w powietrze, tak jak oni to robią z nami. Orzeł czy reszka? „Ich” mniejszość dyktuje warunki „naszej” i „ich” większości.

Ja mam serce po lewej stronie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s